Leeswijzer
Deze pagina belicht verschillende facetten van Oekraïense vluchtelingen die naar Fryslân zijn gekomen (zie menu aan de linkerkant). Het gaat om personen die in Nederland bescherming krijgen onder de Richtlijn Tijdelijke Bescherming van de Europese Unie en die de Oekraïense nationaliteit hebben, of die vanuit Oekraïne naar Nederland zijn gekomen met een andere nationaliteit dan de Oekraïense en kunnen aantonen dat ze vlak voor de inval een geldige verblijfsvergunning voor Oekraïne hadden. Het gaat hier om de Oekraïners die zich sinds 24 februari 2022 in Nederland hebben gevestigd.
Hieronder enkele definities voor de interpretatie van het dashboard:
-
Vestiging: Met 'vestiging' wordt het verkrijgen van de status tijdelijke bescherming bedoeld.
-
Maand van vestiging: Om de maand van vestiging in Nederland te bepalen gaan we uit van het eerst bekende adres in Nederland op of na februari 2022. Indien er geen adres na februari 2022 bekend is gaan we uit van de datum geldigheid uit de brondata. Indien beide onbekend wordt de persoon niet meegenomen.
Privacy en onthullingsrisico: Het CBS hecht veel waarde aan het borgen van privacy en het voorkomen van onthulling van personen. Om die reden mogen wij geen data publiceren in gevallen dat het aantal personen lager dan 10 is. Hierdoor kan het voorkomen dat voor bepaalde categorieën geen aantallen of percentages getoond worden.
Filters
Instroom Oekraïners
Onderstaande visualisaties brengen de instroom van Oekraïners in kaart. Het gaat om personen die in Nederland bescherming krijgen onder de Richtlijn Tijdelijke Bescherming van de Europese Unie en die de Oekraïense nationaliteit hebben, of die vanuit Oekraïne naar Nederland zijn gekomen met een andere nationaliteit dan de Oekraïense en kunnen aantonen dat ze vlak voor de inval een geldige verblijfsvergunning voor Oekraïne hadden. Het gaat hier om de Oekraïners die zich vanaf 24 februari 2022 in Nederland hebben gevestigd. Met 'vestiging' wordt het verkrijgen van de status tijdelijke bescherming bedoeld. Om de maand van vestiging in Nederland te bepalen gaan we uit van het eerst bekende adres in Nederland op of na februari 2022. Indien er geen adres na februari 2022 bekend is gaan we uit van de datum geldigheid uit de brondata. Indien beide onbekend wordt de persoon niet meegenomen.
Leeftijd en geslacht
Onderstaande visualisaties tonen het geslacht en de leeftijd van de instromende Oekraïners. Deze gegevens worden gemeten op het moment van vestiging in Nederland. Vestiging betekent hier het verkrijgen van de status tijdelijke bescherming.
Plaats in huishouden
De onderstaande visualisatie toont de plaats binnen het huishouden van instromende Oekraïners op verschillende momenten na inschrijving bij een Nederlandse gemeente. Het gaat hier om de plaats in het huishouden volgens de BRP (Basisregistratie Personen).
Werk & re-integratievoorziening
Hieronder zijn visualsaties over Oekraïners te zien die te maken hebben met werk. Voor de figuren is geselecteerd op personen tussen 18 en 65 jaar oud. Omdat er bij elk peilmoment meer personen 18 jaar of ouder en ouder dan 64 jaar zijn, fluctueert het aantal personen uit Oekraïne gedurende de verslagperiode. Oekraïense vluchtelingen hebben recht op leefgeld vanuit de overheid, maar niet op een uitkering. Onder werkzaam wordt zowel werkend als zelfstandige, als een baan in loondienst verstaan. Hieraan zijn verder geen voorwaarden gesteld, als een minimum aantal gewerkte uren. Maand 1, maand 2, etc. betreft het aantal maanden nadat een persoon zich voor het eerst bij een Nederlandse gemeente heeft ingeschreven (moment van verkrijgen status tijdelijke bescherming). 'Vertrokken/overleden' is inclusief niet-geregistreerd verblijf in Nederland.
Onderstaande visualisatie toont de verdeling van werkenden op basis van contractsoorten. Het betreft het soort contract van een werknemer, gebaseerd op de polisadministratie die voor werknemers aangeeft of het arbeidscontract voor bepaalde of onbepaalde tijd geldig is.
Onderstaande visualisatie toont hoeveel procent van de mensen een deeltijd of voltijd dienstverband had. Het soort dienstverband is vastgesteld aan de hand van een persoon o.b.v. de polisadministratie. Voltijd dienstverband: Baan van een werknemer waarbij het aantal overeengekomen te werken uren behoort bij een volledige dag- en weektaak. Deeltijd dienstverband: Baan van een werknemer waarbij het aantal overeengekomen uren lager ligt dan het aantal dat behoort bij een volledige dag- en weektaak.
Onderstaande grafiek geeft het soort baan weer van werkenden. Het betreft hier het soort beroep of functie dat wordt uitgeoefend door een persoon o.b.v. de polisadministratie. Hierbij wordt onderscheid gemaakt naar directeur-grootaandeelhouders (dga's), stagairs, werknemers die vallen onder de wet sociale werkvoorziening (WSW), uitzendkrachten, oproepkrachten en restgroep. Het wel of niet hebben van een tijdelijk of vast contract is hierbij geen criterium.
Onderstaande grafiek toont hoe vaak Oekraïense instromers na het verkrijgen van de status tijdelijke bescherming, gebruikmaken van een bepaald type re-integratievooziening.
Door zeer lage aantallen in de databronnen, kan het voorkomen dat er alleen cijfers beschikbaar zijn op landelijk niveau. Cijfers lager dan 10 mogen wegens privacyredenen namelijk niet getoond worden.